Poradenství

Jak vybrat vhodné lyže

Vybrat pro sebe ten nejvhodnější model lyže ve správné délce, je poměrně obtížný a velmi individuální proces, který lze těžko vyřešit jednoduchým obecně platným návodem.

Před výběrem si prosím ujasněte

  • jak razantně a rychle lyžujete (např. rekreační lyžař – zvládající nižší a střední rychlost)
  • jaké preferujete délky oblouků (krátký, střední, dlouhý)
  • v jakém terénu převážně lyžujete (upravená sjezdovka, volný terén)

Pro lepší orientaci v dané problematice zde uvádíme pár obecných rad:

Dovednosti lyžaře

  • lyže pro rekreačního lyžaře se snadněji ovládá, je měkčí a tolerantnější k chybám lyžaře
  • lyže pro sportovního jezdce rychleji a přesně reaguje na každý pohyb lyžaře, potrestá každou chybu, je tvrdší, má lepší vedení ve vyšších rychlostech, pevnější v torzi, dražší

Rádius lyže

Rádius je poloměr myšlené kružnice, jejíž výseč tvoří hrana lyže. Rádius lyže se mění s její délkou!!

  • rádius menší než 13 m: lyže na krátký oblouk (slalomka, funcarvová lyže)
  • rádius 14 m-17 m: převážně pro střední oblouky (allround, allmountain)
  • rádius větší než 17 m: lyže pro delší oblouk (obřačka, freeride)

Šířka středu lyže

Šířka je určena terénem, ve kterém má být lyže nejčastěji používána.

  • střed užší než 66 mm – lyže vhodná na upravenou sjezdovku (race)
  • 66 až 76 mm – upravený i neupravený terén převážně po sjezdovce (univerzální, allround)
  • 76 až 89 mm – libovolný terén na sjezdovce i ve volném terénu (allmountain)
  • širší než 89 mm – převážně volný terén (freeride)

Délka lyže 

Každému vyhovuje něco jiného, ale všeobecně se doporučuje mínus 5 – 15 cm k výšce lyžaře (po bradu). Slalomky mohou být kratší, naopak obřačky a freeride lyže delší. Záleží také na konkrétní lyži, hlavně z hlediska konstrukce.

 

Jak vybrat vhodný snowboard

Ať už jste začátečník nebo pokročilý jezdec, správně vybrané prkno je základ. Lépe tak budete zvládat jízdu a brzy sami poznáte ten skvělý pocit z perfektního pojezdu. V první řadě si ale musíte ujasnit, k jaké jízdě vlastně chcete snowboard používat.

V případě, že chcete brázdit sjezdovky nebo si užívat ve snowparku, pak zvolte prkno pro tzv. freestyle. Jedná se o prkna, která pokročilejším jezdcům umožňují snadnější skoky, jízdu po zábradlí i nejrůznější triky. Jsou snadno ovladatelná, proto jsou ideální i pro ty, kteří teprve začínají.

Jestliže budete prkno využívat v neupraveném terénu, volné přírodě a mimo sjezdovky, pak si vyberte to, jež je určeno pro freeride. Jsou delší, mají vyšší špičky a lépe tak po sněhu „plavou“. Inserty jsou posunuty k patě tak, aby se právě ta pěkně bořila do sněhu a špička byla ve vzduchu.

Pokud si nejste jistí, kterým směrem se chcete profilovat, vhodné jsou snowboardy allaround, tedy jakási univerzální verze. Všestranná prkna jsou nejpopulárnější, protože se hodí pro začátečníky i pokročilé.

Speciální kategorii pak tvoří profesionální prkna pro závodníky.

Podle zkušeností

Při výběru by se dalo uplatnit jednoduché pravidlo: čím méně zkušený jezdec, tím měkčí a kratší snowboard. Lépe se totiž ovládá, nejsou tolik znát chyby a v neposlední řadě se na něm nedosahuje příliš vysoké rychlosti. Stejně tak se tento typ prkna hodí pro děti a ženy, protože jsou lehčí.

Podle vlastností 

Šířka snowboardu

Ve většině případů je standardní šířka dostačující. Ti, kdo mají ale nohu větší než č. 12, by se měli poohlédnout po širším prkně (označení wide), aby jim špičky boty nevadily v obloucích. Pro ženy a děti jsou konstruovány i užší snowboardy.

Délka

Jak už bylo zmíněno, délka závisí od stylu jízdy. Obecně platí, že hrana prkna by měla být ve výšce brady s tolerancí 5 cm. Těžší váhy berou prkna u horní hranice délky, lehké váhy pak kratší.

Konstrukce

Aby prkno dlouho vydrželo a po letech stále pěkně pružilo, je podstatné dřevěné jádro. Důležité jsou také kvalitní ocelové hrany a skluznice, jež dobře saje a následující voskování tak jen podtrhne kvalitu.

Vázání

Tuto nezbytnou součást každého snowboardu vybírejte také pečlivě. Díky správně zvolenému se energie jezdce lépe přenáší do prkna a to se stává ovladatelnějším. Liší se od sebe použitými materiály, propracovaností upínání nebo jinými speciálními vlastnostmi. Nejrozšířenější vázání je měkké, jež se hodí pro freeride i freestyle.

 

Jak vybrat vhodné lyžařské hole

Bezstarostná jízda sjezdovkou s perfektně upraveným sněhem je možná jen se správným vybavením. Nejde ani tak o cenu výbavy, než spíše o to, aby vše sedlo jak se patří. Pak se teprve jízda stane opravdovým zážitkem! Bez lyžařských holí se žádný lyžař neobejde. Ačkoliv se v minulých dobách uvažovalo o jejich zrušení, nikdy k tomu nedošlo. To je důkaz toho, že lyžařské hole jsou jako balanční pomůcka nezbytné.

Délka

Zásadní parametr. Vhodnou délku lze vypočítat jako výška postavy (cm) * 0,7 = doporučená délka holí pro sjezd. V praxi si hole lze vyzkoušet tak, že v běžné obuvi bude při úchopu směřovat předloktí do pravého úhlu.V případě, že se nemůžete rozhodnout mezi dvěma délkami, volte tu delší. Oceníte ji při sjíždění prudkých svahů i na rovinkách, kde poskytuje lepší oporu a nenutí k záklonu. Pokud nabízené délky nevyhovují, jednoduše sejměte madlo a hůl podle potřeb upravte.

Materiál

V nabídce obchodů najdete lehké hole z hliníkové slitiny, kompozitové nebo karbonové. Od toho se také odvíjí jejich cena a je jen na vás, kolik chcete investovat.

Kroužky

Nezkušení lyžaři rozdíl pravděpodobně nepoznají, ovšem pokud patříte mezi pokročilejší, pak je vyberte podle toho, jaké disciplíně se věnujete nejčastěji. Malé závodní kroužky budou nedostačující pro náročný terén, naopak velké zase vadí při rychlé jízdě po sjezdovce.

Jak vybrat dětské lyže

Pro malé začínající lyžaře je nejdůležitější zvolit správnou délku. Obecně platí, že lyže by měly být o 10 až 20 cm kratší, než je výška dítěte, zhruba pod bradu. S delšími lyžemi si děti neporadí, nejde jim zatáčet ani brzdit.

U dětských lyží není třeba řešit značku, geometrii, rádius ani kvalitu. 95% lyží do 130cm jsou kompozitové konstrukce měkké v ohybu, víc začátečník nepotřebuje. Vybírejte proto podle stavu (bazarové lyže), ceny, vázání, klidně i vzhledu.

U nás ve SKI centru nabízíme možnost vypůjčení kompletního dětského vybavení na celou sezónu.

Proč, čím a jak voskovat

I v dnešní době „umělých“ skluznic je voskování velmi důležité. Voskují se lyže, snowboardy a především běžky. Důvodů je několik, dobře navoskovaná skluznice zajistí lepší skluz (vyšší rychlost), snadnější ovládání, částečně i ochranu skluznice.  Pokud se lyže nevoskují skluznice mění barvu z černé na šedou a vysychá. Čím častěji se voskuje, tím lépe, protože záleží na mnoha ohledech, jak dlouho voskování vydrží. Zpravidla několik dnů. Roli hraje typ sněhu, teplota, způsob voskování, kvalita vosku a počet sjezdů.

Rozdělení vosků

  1. skluzné vosky jsou rozděleny podle teploty sněhu/vzduchu (<0°C, >0°C, univerzální), dále podle složení a skupenství (pevné, tekuté)
  2. stoupací vosky jsou rozděleny rovněž podle teploty a složení, ale máme ještě parametr typ sněhu jemnozrnný/hrubozrnný

Jak voskovat

Nejjednodušší varianta je přenechat vše odbornému servisu 😉 , druhá je navoskovat si doma, třetí voskovat až na sjezdovce.

  1. servis : podle stavu skluznice Vám navrhneme optimální metodu voskování, jsme vybaveni na vše, včetně voskování infra lampou Wax Future. 
  2. doma : zde potřebujeme alespoň nejzákladnější vybavení, smývací roztok, škrabku, čistící utěrky, žehličku, vosky, kartáč, lešticí hadříky
  3. sjezdovka : nejméně ideální způsob, ale někdy je potřeba. Nejjednodušší je použití univerzálního tekutého vosku. Nebo voskování za studena, zakorkování a přeleštění.

Postup voskování u sjezdových lyží

  1. smývacím roztokem a škrabkou očistíme starý vosk
  2. smývacím roztokem a čisticími utěrkami se zbavíme ostatních nečistot
  3. pomocí žehličky naneseme požadovaný vosk a rozžehlíme
  4. necháme zchladnout a škrabkou stáhneme přebytečný vosk
  5. pokud jsou lyže hodně suché, voskování opakujeme
  6. závěrem lyže vykartáčujeme (odstraní se přebytečný vosk ze struktury skluznice) a vyleštím

Celá problematika ohledně voskování je velmi obsáhlá, uvádíme základní informace. Pokud byste měli jakékoliv dotazy, můžete se obrátit na náš servis, prostřednictvím kontaktního mailu info@skicentrum-brno.cz.

Pěkné video včetně rad pro správné voskování je na stránkách firmy SKIVO.

Jak vybrat běžky